Monki coat

18:50

This coat would sure deserve a shopping post but I couldnt wait to wear it and removed the tag as soon as I got home to try it on. This last piece was waiting for me in the store Nymph (Vodičkova street, Prague) and it is by Monki. Definitelly love at first sight, but Im sure not everyone is going to like such an original piece, what do you say?

Tento kabát by si určitě zasloužil vlastní shopping post, ale já nemohla počkat a oblíkla si ho, hned jak jej donesla domů a sundala visačky. Tenhle poslední kousek na mě čekal v obchodě Nymph ve Vodičkově ulici a je značky Monki. Byla to láska na první pohled, ale je mi jasné, že takhle výrazný kousek se každému líbit nebude, co vám?


coat/kabát - Monki
jeans/džíny - Topshop
boots/boty - Modekungen
backpack/batoh - Becca
wing ring/křidélkový prsten - Korea
ring, bracelet/prsten, náramek - H&M
jumper/svetr - second hand

I am just unsure about the coat buttons (see the pic below:). There are just three and two of them are hidden when the coat is closed but I dont like them, thinking of replacing them, what do you think?

Jen si nejsem jistá knoflíky na kabátu (na fotce níže:). Má jen tři a dva nejdou vidět, když je kabát zapnutý, ale moc se mi nelíbí, přemýšlím, že je přešiju, co myslíte?


15 komentářů

SUBSCRIBE NEWSLETTER

Get an email of every new post! We'll never share your address.