,

Běžecký článek

18:51

Jak jsem lehce přislíbila na facebooku a formspringu, přináším článek o běhání, mé nové každodenní aktivitě. Rozhodla jsem se pro rozčlenění do krátkých bodů - jakýchsi mých osobních tipů a poznatků.


Oblečení
Na správné garderóbě nešetřete. Nejenže se vám lépe poběží, protože kvalitní běžecké svršky umí odvádět pot nebo v zimě neprofouknou, pro mě zafungovaly i jako skvělá motivace. Když už jsem investovala tolik peněz, jen abych u toho klusu vypadala dobře, to abych opravdu někdy i vyrazila!:)
Má nynější výbava se skládá ze starších bot Oasics, nových Everlast, topu Karrimor a H&M, legin H&M (ty se momentálně perou:), ale můžete je vidět na mě na poslední fotce) a šortek Puma, oboustranné bundy McKenzie, ledvinek Karrimor a Alpine Pro a ještě několika starších kousků Adidas. Z e-shopů rozhodně doporučuju www.bezvasport.cz, kde jsem pořídila právě nové boty v úžasné slevě a další přímo běžeckou výbavu od značky Korrimor za skvělé ceny. Dodání bylo bleskové, komunikace příjemná a zabaleno výborně.
Motivace
Je důležité stanovit si nějaké cíle. Ať už se rozhodnete běhat za účelem zhubnutí pár kilo, vytáhnout se nad přáteli nebo uběhnout maraton. Musíte vědět, proč do toho jdete a jít si za tím. Pro inspiraci doporučuju knihu "Jak uběhnout maraton za 100 dní" a stránky behej.com.

Výbava
Nejdříve bych ještě jednou zmínila boty, v žádném případě neběhejte v kdejakých keckách, ale pořiďte si tenisky přímo na běhání, bez nich to opravdu nestojí za nic. Využijte nynějších slev, dají se pořídit fakt levně! Dále můžu doporučit hudbu, takže přehrávač a sluchátka, raději pecky, aby vás neodhlušily úplně, pokud poběžíte ve městě. Ne všechno oblečení má kapsy a pokud nechcete chrasit (předpokládám, že si kromě přehrávače vezmete minimálně ještě klíče), pořiďte si ledvinku s více kapsama. Do některé se vám vejde i lahev s vodou nebo oddělíte peníze, ať si někde při přestávce můžete koupit vodu.


Měření
K čemu tohle všechno, když nakonec ani nezjistíte, jak jste běželi. Je důležité si najít svoji rychlost, vědět, v kterém úseku jste se přepnuli a kdy jste mohli přidat. Jak dlouho jste běželi, jakou vzdálenost vůbec uběhli a ideálně i kolik kalorií jste spálili. Na tohle všechno existují mobilní aplikace do chytrých telefonů. Já používám Endomondo. Přidejte si mě!:)

Partner
Pokud vás to samotné nebaví, ukecejte někoho dalšího - může být fajn si při běhu sdělovat dojmy a zkušenosti nebo jen klábosit o všem možném. Motivace i společnost se určitě hodí, já ale raději běhám sama, což prý většina běžců. Může být fajn běhat se psem, pokud nemáte kilovou čivaví zdechlinu jako já, určitě váš mazlíček pohyb ocení.

Lokalita
Běh je úžasná aktivita, protože se dá provozovat naprosto všude. Já běhám nejčastěji v centru Prahy, což je trochu omezující vzhledem k dopravě, ale nakonec mi vydýchání na přechodě vůbec nevadí. Nejbáječnější byl běh na pláži, to šlo bez bot a písek krásně zjemnil nohy! Doporučuju!:) Baví mě i trasy na nábřeží, ale kdybych měla blíž nějaký větší park nebo cyklostezku, zamířím tam. Pražským ještě doporučím Stromovku nebo Letnou; nebo poradíte vy?

34 komentářů

SUBSCRIBE NEWSLETTER

Get an email of every new post! We'll never share your address.