Look in Rimini

20:24

Last outfit from Italy is from the city centre where we went for shopping and lunch and to discover the city a little bit. It was funny like Italians were overdressed, 25 degrees must not be a warm weather for them, haha. I was wearing the most comfortable shoes that I packed with me on purpose as I needed to have the heel open because the day before we went I was wearing my new shoes and I got blisters that are still healing! I dont have much photos from the city but there might be one more post. Now Im home and working hard to catch up my spare days.

Poslední outfit z Itálie je z centra města, kde jsme byli na nákupy a oběd a taky trochu prozkoumat město. Bylo legrační, jak Italové byli navlečení, 25 stupňů pro ně asi není moc teplo, haha. Já na sobě měla hlavně pohodlné boty, které jsem si sebou schválně zabalila, jelikož den před naším odjezdem jsem si obula tyhle nové boty a udělaly se mi z nich pořádné puchýře, které se doteď hojí! Z města nemám moc fotek, ale jeden post ještě asi bude. Teď už jsem doma a neustále v práci doháním za dovolenou.


when I stretch the skirt, there is still a visible fold - I tried to iron that but didnt want to destroy the pleats, didnt go well - anyone help?
když sukni natáhnu, stále je tam viditelný sklad - zkoušela jsem vyžehlit, ale nechtěla jsem zničit plisé, nešlo to dobře - věděl by někdo co s tím?


blouse/košile - second hand
skirt/sukně - vintage
shoes/boty - eBay

42 komentářů

SUBSCRIBE NEWSLETTER

Get an email of every new post! We'll never share your address.