BornPrettyStore.com mascara review

20:31

I would like to make a review for another item from the e-shop bornprettystore.com - a mascara set. I own a nail polish from there and it is awesome, you can take a look at my review here. I look for a perfect mascara my whole cosmetic life and always like to try new products. This set of mascara and fiber is made for especially long lashes and I must say - it works! First you use a mascara (the longer one) which makes long and curly lashes on its own and than you use the fiber (the shorter one) which contains small pieces looking like lashes and it add volume and lenght. It looks pretty naturally because it doesnt stick, and you can repeat the process as much as you want to. It can give an extreme party look or you can use just the mascara for more natural look. Both look great so I think this set stays in my cosmetic bag for a long time! The small disadvantage might be when removing the fiber, the pieces are everywhere on your face!:D But still highly recommended, can be bought here.

pros:
gives extra lenght and volume
may be for a party look or natural look
lovely packing
price
waterproof

cons:
unpleasant removing of fiber

Ráda bych zhodnotila další produkt z e-shopu bornprettystore.com - řasenkový set. Z e-shopu vlastním ještě lak na nehty a ten je báječný, na moji recenzi se můžete podívat tady. Celý svůj kosmetický život hledám dokonalou řasenku a vždy ráda zkouším nové produkty. Tahle sada řasenky a fiberu (nevím jaký to má český překlad?) je hlavně pro extra dlouhé řasy a musím říct - funguje! Nejdříve použijete řasenku (to delší), která řasy prodlouží a natočí sama o sobě a potom použijete fiber (to kratší), který obsahuje malinké vlákna, které vypadají jako řasy a ten přidá ještě na objemu a délce. I tak vypadají řasy dostatečně přirozeně, protože je neslepí a celý proces můžete klidně opakovat kolikrát chcete. To řasám dodá extremní party vzhled, a nebo můžete použít jen řasenku pro spíše přírodní look. Obojí vypadá skvěle, takže myslím, že tahle sadička se bude v mé kosmetické tašce ohřívat hodně dlouho! Malou nevýhodou může být odličování fiberu, ty kousíčky jsou potom všude na tváři!:D Ale i tak dávám doporučení, koupit můžete zde.

+
extra délka a objem
i pro party i přírodní look
krásné balení
cena
je voděodolná

-
nepříjemné odličování fiberu


I wanted to take pictures when putting on and before&after but it just cannot by done without a help when you have 50mm lens. The only usable pic is this one where Im wearing just the mascara fist coat.
Chtěla jsem nafotit i nanášení a fotky před&po, ale to je prostě bez cizí pomoci nemožné, když máte objektiv 50mm. Jediná použitelná fotka je tato, kde mám nanesenou pouze jednu vrstvu řasenky.

Oh and if you are planning to place any order on bornprettystore.com, do not forget to use a 10%discount that they offer to my readers!:)

Joo a pokud plánujete objednávat na bornprettystore.com, nezapomeňte využít 10% slevy, kterou nabízí mým čtenářům:)

20 komentářů

SUBSCRIBE NEWSLETTER

Get an email of every new post! We'll never share your address.