Shopping at Proopticals.com

21:12

Today I would like to introduce you a e-shop http://www.proopticals.com/ which is an internet provider of eyeglasses for affordable prices. I just got a package from them so would like to share my experience. Prooptical offers really wide selection of frames and accessories so the most difficult for me was to choose one.:) I decided for cat-shaped glasses as I love to wear them as sunglasses and I really needed a new glasses with the number of diopter I should wear. Shopping at Prooptical was so comfortable. I just send them an email with the numbers, than they also asked for my PD (distance between eyes) and they made the eyeglasses especially for me! That was really useful because I didn't understand to all the options to choose when making an order, probably only my doctor would. Communication was fast and pleasant, packing was reasonable (came in a plastic case), just the delivery time was about 3 weeks but that is not a surprise when you place a custom order, that might be the same time in an optic store. The quality seems to be excellent and what makes me so happy is that I see so clear again! Stay tuned for pics on me!

Dnes bych vám ráda představila e-shop http://www.proopticals.com/ což je internetový dodavatel brýlí za dostupné ceny. Mně od nich zrovna dorazil balíček, takže bych se ráda podělila o svou zkušenost. Prooptical nabízejí opravdu velký výběr obroučků a příslušenství, takže nejtěžší bylo pro mně si vůbec jedny vybrat.:) Rozhodla jsem se pro kočičí tvar, který preferuji i u slunečních brýlí a momentálně jsem potřebovala nové právě s počtem dioptrií, které potřebuji. Nákup z Prooptical byl nadmíru pohodlný. Poslala jsem jim email s čísly mých dioptrií, oni mě ještě dodatečně požádali o změření PD (vzdálenosti mezi očima) a brýle už byly dány do výroby přímo pro mě! To se vážně hodilo, protože jsem moc nerozuměla všem těm možnostem na výběr, které najdete při zasílání objednávky, to bych zřejmě musela vzít na poradu svému očaři. Komunikace byla rychlá a milá, balíček byl rozumně zabalen (přišly v plastovém pouzdře), dodací lhůta byla okolo 3 týdnů, ale to nebylo ani překvapující, když si necháváte dělat brýle na míru, stejně by to zřejmě trvalo i přímo v optice. Kvalita se zdá výborná a z čeho mám největší radost je, že konečně zase vidím ostře! Brzy uvidíte na mě!

The model I chose is called Lillian - another thing I love about the website - the names of each models! It can be found here and these are not my last purchase, I want more, for the amazing prices!

Model, který jsem si vybrala se jmenuje Lillian - další věc, která se mi na stránce zalíbila - pojmenování jednotlivých brýlí! Můžete jej najít tady a rozhodně nejsou mým posledním nákupem, za ty báječné ceny!

25 komentářů

SUBSCRIBE NEWSLETTER

Get an email of every new post! We'll never share your address.