Sekáčový

21:12

Ive already had a few thrifted pieces prepared for you to post but last weekend I visited my favourite stores in my hometown so now I am only going to show you the brand new stuff as I have plenty of them! Unfortunatelly I didnt have that much time to take pictures of all of it, hope you will be okay with such a preview like this and to see more in outfits soon!:)

Už jsem pro vás měla připravených několik sekáčových kousků do tohodle postu, ale o víkendu jsem zavítala do svých oblíbených sekáčů na Moravě takže teď vám ukážu jen ty, které jsem koupila tam, protože je jich celkem dost! Bohužel jsem ale neměla taky tolik času to všechno jednotlivě pofotit, takže snad vám zatím bude stačit taková ukázka a víc bude k vidění brzy v outfitech!:)
sweaters/svetry:
one lurex sweater, one burgundy on the right and orange on the left, one with leopard details - probably DIY, the brown by Marco Polo, all probably vintage pieces
jeden lurexový svetr, jeden vínový napravo a oranžový nalevo, jeden s leopardími detaily - asi DIY, ten hnědý Marco Polo, všechny zřejmě vintage kousky

tops/topy:
both by Divided/H&M, pink velvet is absolutelly the same I already have in brown (wearing it here) and the striped one is cropped and oversized
oba Divided/H&M, sametový růžový je přesně ten samý co už jednou mám v hnědé (v outfitu tady) a ten pruhovaný je ve zkrácené dálce a oversized

fedoras/fedory:
all vintage - I have already customized the red one a little bit and Im planning to cut the stem off the first one:D, what do you think?
všechny vintage - ten červeý už jsem si trošku poupravila a mám v plánu asi ustřihnout tu šťopku z prvního:D co myslíte?

hats/čepice:
faux fur trapper hat and a burgundy slouchy hat
beranice z umělé kožešiny a vínová čepice

pair of shoes/pár botek:
these were for about $2, chelsea style, good quality and very comfortable for walking
byly myslím za 35 korun, v chelsea stylu, kvalitní a moc pohodlné na chození

blouses/košile:
burgundy by H&M, metallic silver and orange with lovely collar are vintage pieces
vínová H&M, metalicky stříbrná a oranžová s rozkošným límečkem jsou vintage kousky

accessories/doplňky:
burgundy round shawl, plaited belt and a brooch
vínový kruhový šál, pletený pásek a brož

And now I remember I forgot to take pics of all the outerwear! I bought a lovely burgundy coat/blazer, green coat and blue parka/rain coat! Will show you later!:))
A teď jsem si vzpomněla, že jsem zapomněla vyfotit zbylé zimní věci! Koupila jsem si ještě krásný vínový kabátek/sáčko, zelený kabát a modrou parku/pláštěnku! Ukážu příště!:))

46 komentářů

SUBSCRIBE NEWSLETTER

Get an email of every new post! We'll never share your address.