,

Sapa market

18:21

Nga brought the best rolls to the Fashion picnic and she also adviced me where to buy all the ingredients! Sapa market in Prague! It is the terminal station Sídliště Písnice which is not that far from our home so we went there to buy some asian food I have known just from restaurants so far. Well there actually werent czech names of the food and no prices so we were careful what to buy, but I got what I needed so maybe will share the recipe "Spring rolls by Nga" someday!
Hey anyone know what is the thing on the last pic?:D Of course it wasnt written there and I was just wondering, hahaha..

Nga donesla na Fashion picnic ty nejlepší závitky a  taky mi poradila kde na ně koupit všechny ingredience! Sapa tržnice v Praze! Je na konečné stanici Sídliště Písnice, což od nás není zas tak daleko, takže jsme tam jeli koupit všechno to asijské jídlo, které jsem doteď znala jen z restaurací. Hmm, na surovinách nebyly české názvy a chyběly ceny, takže jsme si dávali pozor, co kupujeme, ale sehnala jsem vše, co jsem potřebovala, takže jednou se možná podělím o recept na "Jarní závitky podle Nga"!
Hej víte někdo co je to na poslední fotce?:D Samozřejmě to tam napsané taky nebylo a jen tak jsem si říkala co to může být, hahaha..


tee/triko - www.romwe.com
cardigan, pants/kardigan, kalhoty - vintage
shoes/boty - Gate
tote bag/taška - Volcom
headband/čelenka - Tally Weijl

51 komentářů

SUBSCRIBE NEWSLETTER

Get an email of every new post! We'll never share your address.