,

Polévkárna

16:36

When finally a nice weather we went to "Polévkárna" which means a soup place - immediatelly became my favourite! I have heart a lot of tips to go there recently so it finally happened! I don't actually remember the name of the soup I got:D but it was delicious! Especiall with "chačapuri" which is something like a homemade cheese pizza. They also have a range of homemade pies so be sure you'll try everything when ever visit this place!
I also went to Vaan Graf store at Wenceslas square where you can grab a t-shirt "I <3 Prague" for free if you have this voucher printed!;) Feel free to use it!
The tee I am wearing here I found somewhere home brand new packed and I have no idea when I bought that!:D Well the color was perfect for this outfit so whatever I wore it!
There was a housewarming at our place yesterday so you may expect some pics later!;D

Když se konečně udělalo trochu hezky, šli jsme na místo zvané Polévkárna a ihned se stalo mým oblíbeným! V poslední domě se ke mně doneslo několik tipů Polévkárnu navštívit, a tak se konečně stalo!  Už si sice nepamatuju, jak se jmenovala polévka, co jsem si dala:D ale byla výborná! Hlavně s chačapuri, což je něco jako domácí sýrová pizza. V nabídce je taky spousta domácích koláčů, takže hlavně všechno vyzkoušejte, jestli do Polévkárny zavítáte!
Taky jsem zašla do obchodu Vaan Graf na Václaváku, kde si teď můžete vyzvednout tričko "I <3 Prague" zdarma, pokud si vytisknete tento voucher!;) Klidně jej použijte!
Triko co mám zde na fotkách já, jsem doma našla úplně nové zabalené vzadu ve skříni při stěhování..Hlavně si vůbec nepamatuju, že bych takovou věc kupovala!:D No dnes se mi dokonale hodilo barevně, tak co už s ním!
Taky u nás včera večer byla kolaudačka, takže možná můžete očekávat nějaké fotky!;D


skirt/sukně - www.lookbookstore.com
sandals, crystal ring/sandálky, prsten s krystalem - H&M
long ring/dlouhý prsten - www.vj-style.com
belt/pásek - F&F
cluch/psaníčko - www.romwe.com
earrings/náušnice - Gate


64 komentářů

SUBSCRIBE NEWSLETTER

Get an email of every new post! We'll never share your address.