,

Fringes everywhere

18:15

Yesterday was pretty cold in the end so I wore an outfit I prepared in an advance for some day in the autumn. Unfortunatelly I didnt feel very warm.. what kind of summer is that here??:/ Luckily I am kinda busy right now so dont feel so sorry. When I am not at work I have some materials to translate or now I started to work as a stylist for a great photographer. I did two stylings for her recently so I might post the photos when they are ready.:)

Včera byla nakonec docela zima, takže jsem si vzala outfit, který jsem si dopředu připravila na někdy na podzim. A bohužel mi nebylo ani tak zrovna teplo.. co to tu je proboha za léto??:/ Naštěstí jsem teď docela zaneprázdněná, takže mi to alespoň není tak líto. Když totiž nejsem v práci, mám dělat na materiálech na překlad a teď jsem ještě začla jako stylistka pro jednu skvělou fotografku. Teď jsem pro ni vypracovala dva stylingy, tak možná potom ukážu fotky, až budou hotovy.:)


That day I also went to grab my prize I won in some survey on the street when a man asked me a few stupid questions..;D I could actually choose the prize there and the best to me was this coffee blender.

Taky jsem si byla vyzvednout cenu, co jsem vyhrála v nějakém dotazníku na ulici, kdy mě oslovil pán a položil pár pitomých otázek.;D Výhru jsem si dokonce mohla vybrat a nejvíc se mi hodil tento mixér na kávu.
I so wanted the typical salad called "šopský" - very common in the Czech republic. And you wouldnt belive how hard it was to find a restaurant where they do have it and a cheese pizza bread too! Finally we found Hotel u Kříže restaurant. Next to this place there is another restaurant with 30%off for students so that might me a great tip for you. It is right at the tram station Újezd.

A tak moc jsem měla chuť na klasický šopák. Nevěřili byste jak těžké bylo najít restauraci, kde jej mají a zároveň mají sýrovoý pizza chléb! Konečně jsme našli restauraci v hotelu U Kříže. Vedle tohoto místa je další restaurace, kde je stálá sleva 30% na pizzu pro studenty, což by pro některé z vás mohl být fajn tip. Všechno to je hned u zastávky Újezd.
And next to this there is a second-hand bookshop with a hot prices 20 czk per selected books only! I did bought one (pictured below)! Haha now you know everything!:D 

Jo a vedle je ještě antikvariát, kde je zrovna akční cena 20 Kč na vybrané knížky! Já kokupila jednu (vyfocena níže). Haha tak a teď víte všechno!:D
No wait, there is the best ice-cream at Chaplinovo náměstí !:D

 Ne počkat, na Chaplinově náměstí maj nejlepší zmrzku!:D
tee, scarf/triko, šál - Amisu
cardigan/kardigan - Lindex
plaid, leggings/pléd, leginy - H&M
ring/prsten - www.romwe.com
bag/kabela - Gate
earrings/náušnice - eBay
wedges/boty - Tally Weijl

29 komentářů

SUBSCRIBE NEWSLETTER

Get an email of every new post! We'll never share your address.