Pleated vintage

16:28

in the thrift store right before hard laughing:D
v sekáči těsně před záchvatem smíchu:D


I was planning not to think about another outfit just to the post office and wear the one I have prepared for the night. But the plans changed, my boyfriend took me out, there was such a lovely sunny weather so I wasn't in the mood for the rocky outfit. I took my new pleated skirt out! It was kinda challenge to me to dress it up as I have never worn a pleated skirt before! But I totally loved what I finally figured out!:) You?
I found a new thrift store in town where everything was for $1.50 today, I really did think I was dreaming!:D And by the way I bought 3 more pleated skirt! If you want me to a shopping post..?:)


Neplánovala jsem vymýšlet další outfit jen na zaběnutí na poštu a chtěla jsem si oblíct prostě ten, co jsem měla připravený na večer. Ale plány se změnily, přítel mě vzal ven a tam bylo tak krásně a svítilo sluníčko, takže jsem na ten rockový outfit najednou vůbec neměla náladu. Vzala jsem moji novou plisovanou sukni! To byla pro mě docela výzva ji zkombinovat, protože takovou jsem doteď neměla na sobě! Ale moc se mi zalíbilo, jak jsem to nakonec vymyslela!:) Co vám?
Ve městě jsem objevila second hand, kde bylo zrovna vše za 30 Kč, vážně jsem si myslela, že se mi to jen zdá!:D A mimo jiné jsem si koupila další 3 plisované sukně! Jestli chcete, zase udělám shopping post..?:)

skirt+cardigan+clutch/sukně+kardigan+psaníčko - vintage
top+belt/top+pásek - second hand
tights/silonky - UK
earrings/náušnice - Hong Kong
shoes/boty - Gate

106 komentářů

SUBSCRIBE NEWSLETTER

Get an email of every new post! We'll never share your address.