Country girl

20:07

What a beautiful weather today! I wore my new dress which I bought in summer but they were a bit big for me so my friend and tailor in one person adjusted them into my size. I was still feeling like they are too short for me and needed to pull them down but now I see in the pics, they are okay:) so I am still in love with them!
Me and my darling went for a long walk to the city, for an ice-cream and than we were umm the thing with lasso I dont know how to say in English, u know?:D (yeah I really can do that:D and very well!) and taught him that!:D (viz one pic from iPhone below) I was also in my favourite thrift store and didn't buy a thing; umm, getting worse here, haha! I wish you had a lovely day too! Tomorrow it probably won't be time to post anything, I am going to a party so maybe some pics during the weekend, more info on my facebook fan page!:) Have a wonderful weekend!

Jaké to dneska krásné počasí! Vytáhla jsem nové šatičky, které jsem si sice koupila už v létě, ale byly mi větší, takže mi je teď moje kamarádka a švadlenka v jednom zúžila na moji velikost. Pořád se mi zdálo, že je mám děsně krátké a musím je popotahovat, ale teď na fotkách koukám, že jsou okej:) takže moje láska k nim stále trváá!
S miláčkem jsme byli na dlouhé procházce do města, na zmrzlinu a pak jsme lasovali na hřišti (no jo, fakt to umím:D a skvěle!), učila jsem ho to!:D (viz jedna fotka z iPhonu níže) Taky jsem byla v oblíbeném sekáči a nic nekoupila; hm, upadá to tu, haha! Doufám, že jste se dneska měli taky skvěle! Zítra asi nic postnout nestihnu, chystám se na party, tak snad nějaké fota v průběhu víkendu, jinak další infa chytejte na facebook fan page!:) Krásný víkend!


dress/šatywww.boohoo.com
blazer/sako - Lindex
earring+bracelet+shoes/náušnice+náramek+boty - Hong Kong
ring/prstenwww.romwe.com
necklace+tights+hat/náhrdelník+silonky+klobouk - www.asos.com
clutch/psaníčko - vintage


93 komentářů

SUBSCRIBE NEWSLETTER

Get an email of every new post! We'll never share your address.