Saloos cometic

19:50

I spotted this post from a slovak blogger about natural cosmetics Saloos few days ago. I am currently running out of my cosmetic products so/and was very interested and went right to the town to buy it. These products are not expensive at all so I didnt really hesitate. I picked Ylang-Ylang bio face oil and the same essence oil make-up remover. Just the face lotion was missing. I couldnt find the matching Ylang-Ylang, than I found out it is not even manufacturing..:D Well I will pick some other esence, I guess it does not matter.
I used the cosmetics just few times so far but I can say I am very satisfied. Dior eye make-up remover which I used till now chops my eyes but this one doesnt! The face is soft and fine after usage and it smells very nice! I recommend! Whatever type of skin you got, you will definitelly pick. I am not sure if this cosmetics is in other countries but just try to search for some natural oil cosmetics.:) I guess it could be similar!

Před pár dny jsem si všimla tohoto příspěvku u slovenské bloggerky o přírodní kosmetice Saloos. Zrovna mi moje kosmetické produkty dochází, a/takže mě tohle moc zaujalo a hned jsem šla do města kosmetiku koupit. Tahle kosmetika není vůbec drahá, takže jsem ani neváhala. Vybrala jsem si Ylang-Ylang bio obličejový olej a od stejné esence hydrofilní odličovací olej. Ještě mi chyběla pleťová voda, hodící se Ylang-Ylang jsem nikde nenašla. Pak jsem zjistila, že se ani nevyrábí..:D No, asi dokoupím jinou vůni, to snad nebude vadit.
Zatím jsem kosmetiku využila jen párkrát, ale můžu říct, že jsem velmi spokojená. Odličovač na oči od Diora, co jsem doteď používala, mě štípe, ale tenhle odličovač vůbec! Po regeneračním oleji je pleť vláčná a jemná, navíc kosmetika moc hezky voní, doporučuju! Je jedno jaký typ pleti máte, určitě si vyberete, české stránky tady: www.saloos.cz
20 komentářů

SUBSCRIBE NEWSLETTER

Get an email of every new post! We'll never share your address.