1st ball in 2011

15:34

First ball of this season was by my last school where I attended one-year daily English course. I was there with my boyfriend of course and with a lot of friends. We had a table for 30 people! Unfortunatelly I dont have much pictures but you who wanted to see my dress and accessories (not me dancing drunk on a table) will be okay with that.:)
This year I wanted to look more like an ancient Greek, not a princess..:), hope it worked a little bit, I had most worries about the bracelet, you won't get one like this easily, believe me!:D


První ples této sezóny byl mojí bývalé školy, kde jsem absolvovala jednoletý denní kurz angličtiny. Šla jsem tam samozřejmě se svým přítelem a taky spoustou přátel. Měli jsme stůl pro 30 lidí! Bohužel nemám moc fotek, ale vy, co jste chtěli vidět moje šaty a doplňky (ne mě tančící opilou na stole), budete spokojeni.:)
Letos jsem chtěla vypadat spíš jako antická řekyně, ne princezna..:), snad se mi to aspoň trochu povedlo, nejvíc starostí bylo teda s náramkem, takový jen tak neseženete, to mi věřte!:D


I was wearing a dress from the USA which will be for sale  (after cleaning) in my eshop, bracelet from local ethno shop (can be sold too), New Look wedges, Orsay clutch, Gate ring and earrings from the UK.


Měla jsem na sobě šaty z USA, které budou brzy na prodej (po vyčištění) v mém eshopu, náramek z místního etno obchodu (můžu taky prodat), New Look boty na klínku, Orsay psaníčko, Gate prsten a náušnice z Anglie.


photos by Michal Buchta
hairstyle by Zuzana Křenková

58 komentářů

SUBSCRIBE NEWSLETTER

Get an email of every new post! We'll never share your address.