Totally punky

17:58

Hey!
Today just got a mood to wear something a little bit punky not only because I have bought this jacket a couple days ago and found some older stuff to combine with well. Hey you wont believe the jacket story!:D It was a last one piece in Tesco hypermarket, it cost not more than $15 and it is size for children of 11years!:D Mysteriously it fitted me perfectly! Hahah I couldnt just let it there!
The weather is warmer now (umm I wouldnt say warm, its about 0 degrees but still warmer than few days ago when it was -20 ew) so I felt very comfortable in this outfit. And I dont really listen to punk very much. Probably the only punk band I listen and love so bad is Puding paní Elvisovej, well they say it is poppunk music.:) Just listen! My favourite song is probably this one now:

Hej!
Dneska jsem zrovna měla náladu si oblíct něco trochu punkovýho už jen proto, že jsem si před pár dny koupila tuhle bundu a našla nějaké starší věci se kterýma ji dobře zkombinovat. Ha, příběh s bundou mi snad ani neuvěříte!:D Byl to poslední kousek v hypermarketu Tesco, stála ne o moc víc jak 300,- a je to velikost pro dítě na 11 let!:D Záhadně mi perfektně padla! Hahah tu jsem tam nemohla nechat!
Máme tu teď trochu tepleji (no, neřekla bych tepleji, je kolem 0 stupňů ale pořád je tepleji než před pár dny, kdy bylo -20, fuj) takže jsem se v tomhle oblečení cítila moc dobře. A to vážně moc neposlouchám punk. Asi jediná punková kabela, co poslouchám a děsně žeru je Puding paní Elvisovej, teda oni říkaj, že hrajou poppunk.:) Však si je poslechněte! Moje oblíbená písnička je teď asi tahle:


Another interested piece from this outfit is the bag! I have thrifted it in a local sale for $0.99!!! It is made from a real leather and the closing has a locker with a small key!;D I absolutelly love it,  it is also so perfect especially for my laptop!

Dalším zajímavým kouskem tohodle outfitu je ta taška! Vyhrabala jsem ji na místní výprodeji za 19 korun!!! Je z pravé kůže a má zapínání na zámek, ke kterému je malinký klíč!;D Dočista ji zbožňuju, je naprosto dokonalá hlavně na můj laptop!


I was wearing Divided by H&M tee designed by Katy Perry - fashion against AIDS, vintage jumper, bag and shorts, Fishbone scarf, Cherokee jacket, Gate tights, vintage Chanel earrings and Tally Weijl shoes.

Měla jsem na sobě Divided by H&M triko navrhnuté Katy Perry - fashion against AIDS, vintage svetr, tašku a kraťasy, Fishbone šálu, Cherokee bundu, Gate punčochy, vintage Chanel naušnice a Tally Weijl boty.


I am so sorry about the pics, they were taken partly by me (using Casio Exilim camera and LG Viewty cell phone) and by Mr Roman Vala (using Canon 450D) because daddy took our beloved Canon 40D for a week to vacation awwww! Also weather condition were quite bad to take some good quality pics..

Moc se omlouvám za fotky, fotila jsem částečně já (foťákem Casio Exilim a mobilem LG Viewty) a p. Roman Vala (zrcadlovkou Canon 450D) protože tatínek si náš milovaný Canon 40D vzal na týden na dovolenou awwww! Taky počasí nám zrovna na kvalitní fotky nepřálo.. 

29 komentářů

SUBSCRIBE NEWSLETTER

Get an email of every new post! We'll never share your address.