,

Santa's little helper

17:06That is the name of my Christmas costume from which I used the hat today, I will not show you the whole costume though.;D It is just for special occasions, u understand?.. hahaha!:D I wore simple pink knitted dress and coat, nothing special just a comfortable outfit for the holiday season.:)
How did you spend Christmas? I was at my bf's place with his family, they are Greek but celebrate Christmas in Czech style so we kept traditions, poured the lead (i got flowers which means "love and family happiness") , cut the apples (i got a star so will be healthy in the next year), and so on.., had a classical dinner, unpacked our presents.. I got my best one earlier, you know, Blackberry Curve cell phone and also was very happy for a massage voucher from my dear one and lots of another smaller presents. I am not going to show you, it wasnt anything fashionable anyway (I principle choose clothes by myself, haha), but stuff I needed and will use well. My chihuahua boy got most presents.:D Btw a Christmas coat which doesnt fit him, he is overeating during the holidays, hahahaha. What did you get?:)

Tak se jmenuje můj Vánoční kostým ze kterého jsem dneska vzala čepici, ale celý kostým vám neukážu.;D Ten je jen pro speciální příležitosti, chápete?.. hahaha!:D Oblíkla jsem jednoduché růžové pletené šaty a kabát, nic extra jen pohodlný outfit pro Vánoční svátky.:)
Jak jste trávili Vánoce? Já byla u přítele s jeho rodinou, jsou Řekové, ale Vánoce slaví typicky české, takže jsme dodrželi tradice, lili olovo (vyšly mi květiny, což značí "lásku a rodinné štěstí", krájeli jablka (měla jsem hvězdičku, takže budu příští rok zdravá) atd..,  měli klasickou večeři, rozbalili dárky.. Můj nej dárek jsem dostala už předčasně, to víte, Blackbery Curve telefon a taky mě moc potěšila poukázka na masáže od drahého a spoustu dalších menších dárků. Nebudu ukazovat, stejně to nebylo nic módního (zásadně si oblečení vybírám sama, haha), ale věci co jsem potřebovala a využiju. Nejvíc dárků dostal můj čivavák.:D Mimochodem Vánoční kabátek, který nedopne, jak se přes svátky přežírá, hahahaha. Co jste dostali vy?:)
And some pics from the Christmas Eve/A nějaké fotky ze Štědrého večera:Cutting the apple/krájení jablka:

 Jajaka (means grandmother)/Jajaka (řecky babička)

 Consecutive pics of me unpacking some present:D/Po sobě jdoucí fotky jak rozbaluju nějaký dárek:D

 Should be enough haha so the rest of the outfit pics/To by stačilo haha takže zbytek outfitovek:
I was wearing Fishbone top, Tally Weijl knitted dress, coat from Japan, scarf from local store, hat from a Christmas set bought on eBay, one ring was a gift from my friend, the other ring from eBay, Christmas cupping glases as earrings, Gate tights, vintage purse and Tally Weijl boots.

Měla jsem na sobě Fishbone top, Tally Weijl pletené šaty, kabát z japonska, šál z místního obchodu, čepici z Vánočního setu koupeného na eBay, jeden prsten byl dárek od kamarádky a ten druhý z eBay, Vánoční baňky jako naušnice, Gate punčochy, vintage kabelku a Tally Weijl boty.30 komentářů

SUBSCRIBE NEWSLETTER

Get an email of every new post! We'll never share your address.