,

Roses on the skirt

19:14


Just got a new skirt bought on eBay and must say all over: "what the hell i was thinking?" it is damn too small for me! I asked the seller fist if it is stretchy, they did not answer but I bought it anyway because loved it so much! Of course it is not stretchy at all and it is probably made for barbies (size XXS), aaw! Umm the secret is that it is not fully zipped on these pictures.:D and when not zipped, so short on the back so my butt is out of it!:D (I can close it but cannot move than and hardly breath, haha.) Yes, that is why I am wearing the coat all the time.. Whatever I just needed to wear it just for one time!:( Now I am selling it so if you are interested it is for sale in my shop HERE..
And I would like to thank my fav blogger Rebecca from See You in Sweden for mentioin about my blog.:) It made me very happy recently!
And finally I would like to wish all of you happy new year cause I probably wont be online tomorrow so enjoy the new years eve party and start the new year as you wish!:-*

Právě mi dorazila nová sukně koupená na eBay a pořád si musím opakovat: "Co jsem si sakra myslela?" je mi zatraceně malá! A to jsem se první prodejce ptala, jestli je elastická, neodpověděl, ale já ji stejně koupila, tolik se mi líbila! Samozřejmě, že elastická vůbec není a je zřejmě vyrobená pro panenky barbie (velikost XXS), aaa! No, tajemstvím je, že tady na fotkách ji nemám uplně zapnutou :D a když není zcela zapnutá, tak je vzadu tak krátká, že mi z ní čouhá zadek!:D (Zapnu ji, ale pak se nemůžu hýbat a stěží dýchat, haha.) Jo, takže proto mám na všech fotkách kabát.. No co už, prostě jsem si ji musela aspoň jednou oblíct!:( Teď ji prodávám, tak jestli máte zájem, je na prodej v mém shopu TADY..
A ještě bych ráda poděkovala mé oblíbené bloggerce Rebecce z See You in Sweden za zmínku o mém blogu.:) To mě v poslední době moc potěšilo!
A nakonec bych vám všem ráda popřála všechno nejlepší do nového roku, protože zítra nejspíš nebudu online takže si užijte silvestrovskou party a začněte nový rok, jak si přejete!:-*

I was wearing Terranova top, H&M skirt, vintage cardigan, shawl from New Yorker, Orsay coat, bracelets were a gift from my English friend, tights from the UK, eBay rings, Fluff wallet, DIY headband by my mom and shoes from the USA.


Měla jsem na sobě Terranova triko, H&M sukni, vintage kardigan, šálu z New Yorkeru, Orsay kabát, náramky byly dárek od mé anglické kamarádky, silonky z Anglie, eBay prsteny, Fluff peněženku, DIY čelenku vyrobenou mojí maminkou a boty z USA.88 komentářů

SUBSCRIBE NEWSLETTER

Get an email of every new post! We'll never share your address.