Blackberry

11:23Im having my Blackberry for about a week now, so I decided to write a small review (understand my short story). Umm it was supposed to be a Christmas gift from my mom, but I persuaded her I need it earlier.;D When I played with it for the first time, for about 10 minutes, I changed some theme and completelly blocked all system, so it took me all night to reinstall it  based on some incomprehensible tutorial in English. But it worked!:D Few days later I activated BIS (Blackberry Internet Service) by O2 and everything is working now, yahoooo!
Blackberry is a cell phone for working people which I am so I am using it very well. Emails, GPS navigation, internet.. and typing on it is great for me and I have quite long nails. I was afraid that the display wont be sufficient but in fact it totally is. At the beggining I got a feeling that the phone is for very smart people only because I couldnt figure anything out somehow:D, but the truth is that it is just different from others and I learned with it and its weird settings before long.:) I wont share too much here, just wanted te everyone knows how great  the phone is and want a lot of people to buy it (Add me on BBM than, ok?:D) and also persuade everyone who is still thinking to purchase it.:) I add three songs about Blackberry which I like so much!

Už mám teď svůj Blackberry asi týden, tak jsem se rozhodla napsat malou recenzi (rozuměj můj krátký příběh). Ehm, měl to být můj vánoční dárek od maminky, ale přesvědčila jsem ji, že ho potřebuju dříve.;D Když jsem ho poprvé zkoumala, asi 10 minut, změnila jsem nějaké schéma a zablokovala jsem si tam celý systém, takže mi trvalo celou noc ho pak přeinstalovat podle nějakého nepochopitelného anglického návodu. Ale povedlo se!:D O pár dnů později jsem si aktivovala BIS (Blackberry Internet Service) od O2 a už mi všechno funguje, juchů!
Blackberry je telefon pro pracující lidi, což já jsem, takže ho skvěle využívám. Emaily, GPS navigaci, internet... a píše se mi na něm vážně skvěle a to mám poměrně dlouhé nehty. Měla jsem strach, že displej nebude dostačující, ale ve skutečnosti uplně stačí. Zezačátku jsem měla pocit, že to je telefon pro strašně chytré lidi, jak jsem se v něm nemohla vyznat:D, ale pravda je, že je jen jiný, než všechny ostatní a naučila jsem se s ním a jeho divným nastavením za chvilku.:) Nebudu se nijak dál rozepisovat, jen jsem chtěla ať všichni ví, jak je skvělý a koupí si ho co nejvíc lidí (Přidejte si mě pak do BBM jo?:D) a přesvědčit ke koupi všechny, co nad ním přemýšleli.:) Přidávám tři písničky o Blackberry, které se mi moc líbí!
Aw and one of you left me a nice comment when I posted my (that time only ordered) BlackBerry for the first time, that it will fit me perfectly and that made me really happy!;D Do you guys think the same? Is it really possible that a certain phone fits a person perfectly? Well phonie is home so you can see me with it on pictures above.. Let me know::)

Ach a jeden z vás mi napsal krásný komentář, když jsem tu o (tenkrát teprve objednaným) BlackBerry psala poprvé, že se ke mě bude náramně hodit a to mě uplně potěšilo!;D Tak co, myslíte si to taky? Je to vůbec možné, že se určitý telefon k někomu dokonale hodí? No telefonek je doma, takže mě s ním můžete vidět na fotkách nad článkem.. Tak mi dejte vědět.:)

23 komentářů

SUBSCRIBE NEWSLETTER

Get an email of every new post! We'll never share your address.