, ,

Cape

19:36


Hi darlings!
I didnt post anything for quite a long time..well, its been almost a week.. I dont have ideas for DIY posts, no time for outfit posts (Id gladly take pics every day but I never make it, its getting dark so soon and pics in the dark suck), I dont enjoy to copy collection and fashion and I doubt that someone would be reading my everyday worries.
Well, I was shopping yesterday and nothing really interested me. Still the same stuff, expensive (I consider everything over $1 expensive as all is for in the local thrift sale:D) and well-known, it sucks today.. Ive bought brown tights and my darling has bought a massage appliance, wow that is something!:D It was in H&M store for $3 also in red and black so hurry up and grab it, its awesome!

Ahojte zlata!
Docela dlouho jsem tu nic nepřidala..no dobře, je to sotva týden. Na DIY posty nemám nápady, na outfit posty není čas (ráda bych se vyfotila každý den, ale to nikdy nestihnu, brzo se stmívá a fotky ve tmě stojí za prd), kopírovat kolekce a módu mě nebaví a pochybuju že moje každodenní starosti by někdo četl.
No, včera jsem třeba byla nakupovat a nic moc mě nezaujalo. Pořád ty samý věci, drahý (považuju za drahý všechno nad 20 korun jako je všechno v sekáčovém výprodeji u nás:D) a profláklý, je to na nic s nákupama dneska.. Koupila jsem si hnědé punčochy a drahouš nám koupil masážní pomůcku, to je aspoň věc!:D Byla v H&M za 49 Kč ještě v červené a černé, takže pro ni utíkejte, je skvělá!


The day before yesterday I went to see some stores and second hands in the town (expensive too haha), but I got so comfortable skinny jeans, handbag, two belts, beanie, fur, tights and three over-knee socks - one by Lanvin, oh, they were for $3.5!
Předevčírem jsem obešla pár krámů a second handů ve městě (taky všechno drahý haha), ale odešla jsem s pohodlnýma skinny džínama, kabelkou, dvěma páskama, čepicí, kožešinkou, silonkama a třema nadkolenkama - jedny od Lanvina, ach, ty stály 60 Kč!


Ive been to a hiphop/reagge/dancehall party, I tried to look like the most of visitors, which was not very common for me but I probably fitted in.:D At least it was pretty comfortable outfit!:))
Byla jsem na hiphopové/reagge/dancehall party, snažila jsem se vypadat jako většina návštěvníků, na mě dost netradičně, ale zřejmě jsem zapadla.:D Když už nic, tak to bylo dost pohodlný oblečení!:))
If you are interested I was wearing Zoo York t-shirt, Adidas hoodie, Volcom belt, Volcom tote, Bershka jeans, Adio shoes and New Era cap.
Kdyby to někoho zajímalo měla jsem na sobě Zoo York triko, Adidas mikinu, Volcom pásek, Volcom tašku,  Bershka džíny, Adio botky a New Era čepici.

And finally todays outfit:
A konečně dnešní ouftit:

I was wearing Fishbone top, Blondie dress from the USA, Tally Weijl cropped coat, Terranova cape, F&F boots, vintage tights from Germany, Lanvin socks, earrings and ring from eBay and DIY necklace from a chain brooche attached to F&F jumper.
Měla jsem na sobě Fishbone top, Blondie šaty z USA, Tally Weijl kabátek, Terranova pončo, F&F boty, vintage silonky z Německa, Lanvin nadkolenky, naušnice a prsten z eBay a DIY nahrdelník z brože připevněné na F&F svetru.

32 komentářů

SUBSCRIBE NEWSLETTER

Get an email of every new post! We'll never share your address.