,

Zoo trip

12:49

Wohooo we've been for a trip to Zoo with my darling (after like hundred years) :D and it was awesome! :) The weather wasn't very sunny but I didn't even realize during watching these interesting animals. I've totally forgot how I love the smelly and weird-looking creatures.
Cháááá byli jsme s drahým na výlet v Zoo (asi tak po sto letech) :D a bylo to super! :) Teplo zrovna nebylo, ale při obhlížení zajímavých zvířátek jsem na to ani nemyslela. Uplně jsem zapoměla, jak mám ráda ty smradlavé a divně vypadající tvorečky.


                                                                                 
I also thumbed some haha but it was not allowed to touch most of them (what a pity hehehe).
Některé jsem si i ohmatala haha ale na většinu se samozřejmě sahat nesmělo (jaká škoda hehehe).                                                                                                    I had the biggest fun with goats. :D
Největší sranda byla s kozama. :D


I am so sorry to share this pic but I couldn't forbear :D:D...
Omlouvám se ale tuhle fotku jsem si prostě nemohla odpustit :D:D...


..I also rubbed the calf,
..Taky jsem podrbkala telátko,
It licked me (eww cow's slobber)..
Ono mě olízalo (fuj kraví sliny)..These are camels behind me :D I was made to be taken with them to be an object for sharpening lol.
Tohleto za mnou jsou velbloudi :D byla jsem donucena vyfotit se s němi a být tak objektem k zaostření hahah.
I was laughing the most watching chimpanzee's courting, I felt sorry for leopards most and an animal with the weirdest legs was definitelly the flamingo :)) Well, I am not going to post all the pictures, you all know it. :)
When being in the trip we went to do some shopping, I was looking for an over-knee socks but bought also pairs of socks, tights, chain brooche, tank top, collar, blusher, ear muffs and ankle wedges (only this year I bought 9 pairs of ankle boots by the way, ooh what to do with all of them now?)
Nejvíc jsem se nasmála u námluv šimpanzů, nejvíc líto mi bylo leopardů, zvíře s nejdivnějšíma nohama byl určitě plameňák :)) No, všechny fotky tu dávat nebudu, však to určitě všichhni znáte. :)
Když už jsme byli na výletě, samozřejmě jsme zašli na nákupy, já šla na nadkolenky, ale odnesla si tradičně i pár podkolenek, punčochy, brož na řetízku, tílko, límec, tvářenku, klapky na uši a kotníčkový klínky (mimochodem jen letos jsem si tím koupila moje 9. kotníkový boty,achjo co teď s nima všema?)Whatever.., the important thing is that we arrived home. :)
No co už.., hlavně že jsme zase dojeli domů. :)


I was wearing Marco O'Polo knitted dress, Graceland boots, F&F belt, Primark bag, faux fur from Japan, necklace as a gift from my English friend, tights from local store, earrings from England and vintage scarf and rings.
Měla jsem na sobě Marco O'Polo pletené šaty, Graceland kozačky, F&F pásek, Primark kabelku, umělý kožíšek z Japonska,  náhrdelník jako dárek od kamarádky z Anglie, punčochy z místního obchodu, naušnice z Anglie, a vintage šátek a prsteny.


What about you? Do u like zoos? Have you visited any recently? If not I recommend you to do so, it is really fun! :)
Co vy? Máte rádi zoo? Navštívili jste teď někdy nějakou? Jestli ne, tak Vám to doporučuju, je to fakt zábava! :)

26 komentářů

SUBSCRIBE NEWSLETTER

Get an email of every new post! We'll never share your address.