Greek frappé

10:21
As you may now I am currently living and working on the greek island Santorini. One thing I got to love here is the Greek frappé which is really weird because I have hated coffee for all my life. Haha! This drink is very favourite in Greece, it is easy to prepare and it tastes delicious especially in these hot days. Here is how I make it:

You will need:
-sugar
-instant coffee
-frappe maker
-water
-milk
-ice
-straw

How to make it:
1)I like sweet frappé with milk called "turbo frappé" here so I put 2 spoons of coffe and 4 spoons of sugar into a glass and than add water to cover this mixture.
2)Mix it using frappé maker for about 10 seconds until the mixture appears to be all foam.
3)Add ice, water and milk how much you like.
4)Serve with a straw.

I love to drink it immediatelly and chew the not yet melted sugar up haha. I think you dont need the frappe maker neccessary. You can use mixer or shaker as well. Enjoy! (Sorry bout the bad pic, I couldnt wait to drink it!)Jak asi víte, momentálně bydlím a pracuji na řeckém ostrově Santorini. Jedna věc, kterou jsem si tu zamilovala je řecké frappé, což je vážně divné, protože jsem kafe celý svůj život nesnášela. Haha! Tohle pití je v Řecku velmi oblíbené, je jednoduché na přípravu a chutná báječně, obzvlášť v těchto horkých dnech. Takhle ho připravuju já:

Budete potřebovat:
-cukr
-rozpustnou kávu
-frappovač
-vodu
-mléko
-led
-brčko

Jak připravit:
1) Já mám ráda sladké frappé s mlékem kterému se tu říká "turbo frappé", takže dám do sklenice 2 lžičky kávy a 4 lžičky cukru a potom zaliju vodou tak aby směs byla pod vodou.
2)Zamíchám to ve frappovači asi 10 sekund dokud směs nevypadá jako pěna.
3)Přidám led, vodu a mléko, kolik chcete.
4)Podávám s brčkem.

Miluju ho vypít hned a rozkousávat ještě nerozpuštěný cukr haha. Nemyslím si, že nutně potřebujete frappovač. Můžete stejně tak použít mixér nebo šejkr. Dobrou chuť! (Omlouvám se za blbou fotku, nemohla jsem se dočkat ho vypít!)

2 komentářů

SUBSCRIBE NEWSLETTER

Get an email of every new post! We'll never share your address.